Náš život je omezován pouze mírou naší fantazie.

Lucidní snění (1. díl)

12. května 2016 v 13:39 | Arael a Arien |  Jiný svět
Jak jsem slíbila, přichází náš společný článek o lucidním snění. Možná jste o tom už někdy slyšeli. Pokud ne, tak vysvětlíme. Lucidní snění je - jednoduše vysvětleno- stav, kdy si ve snu uvědomíte, že sníte a začnete si ho řídit podle sebe. Možná si říkáte, že to je jednoduché, že si prostě stačí říct, je to sen, jdu si dělat co chci. Omyl! Je to opravdu obtížné. Mě se to podařilo jenom párkrát. Ale o tom teď řeč nebude.

Co to vlastně je, lucidní snění?

Jak už jsem se zmínila, lucidní snění je vlastně uvědomělý sen. Ale to není vše. Někdo říká, že lucidní snění vlastně neexistuje, že to uvědomnění je součást snu a jenom se nám zdá, že o sobě víme. Ale věřte mi, já to zažila, a musím říct, že ten pocit, když si uvědomíte, že sníte, je k nezaplacení, a pochybuji, že je to jenom sen. Připadá mi, jako bych cestovala po nějakých jiných světech, a někdo říká, že to tak fakt je. Nevím, nebudu tady tvrdit, jak to je nebo není, to ať si každý domyslí sám. Já si ale myslím, nebo spíš vím, že lucidní snění je skutečná věc a každý by si to měl zkusit.


Jak tedy na to?

Prvním a důležitým předpokladem pro lucidní snění je pamatovat si své sny. Bez toho se lucidně snít sice dá, ale je to těžší a trvá to déle. Proty, kteří mají se sny problém a vlastně pro všechny je nejdůležitější věcí si své sny zapisovat. Ono to vypadá jednoduše, ale později vás to přestane bavit, protože je to opradu zdlouhavý proces a nejhorší na tom je, že si je musíte zapisovat hned potom co se vzbudíte, jinak je do večera zapomenete. Mě se někdy stává, že svůj sen zapomenu i pár minut po probuzení, pokud nebyl hodně živý. Nejlepší je si svůj "Deník na sny" brát všude, protože se stává, že si na svůj sen vzpomenete třeba až v průběhu dne.

Já si své sny zapisuju v určitých "intervalech". To znamená, že si je třeba dva týdny pěčlivě zaznamenávám, ale pak to jeden den nestihnu nebo si nic nepamatuji a BUM - už se mi do toho vůbec nechce. A tak s tím přestanu a vrátím se k tomu třeba až za pár měsíců. Je to hodně o síle vůle a chuti k tomu psaní po ránu. Taky si své sny musíte zapisovat ne v minulém čase, ale v přítomném (např. Jdu ven. Venku stojí moje mamka a podává mi koláč. Jím koláč.). Je to lepší, protože pak se to líp zapamatovává a když si svůj sen později čtu, není to jako bych na něj jen vzpomínala, ale jako bych ho znovu zažila :)

Někde taky doporučují udělat si snovou mapu - zakreslit si místa ve snu, jak jsou propojená apod., ale to jsem nezkoušela, takže vám nemůžu poradit.

Když si teda své sny začnete zapisovat, můžou přicházet první lucidní sny. A pokud ne, tak i přesto budou vaše sny živější a budete si více uvědomovat sami sebe. Zapamatujete si po ránu více snů (což znamená že jich budete muset více zapisovat :D) a ve větších detailech než na začátku.

Další techniky pro lucidní sny

Pro to, abyste začli lucidně snít, existují i jiné techniky než zapisování snů. Například je celkem účinné, když se budete za den často sami sebe ptát, jestli to nemůže být sen. A pak si třeba zdůvodnit, proč ne. Může se pak stát, že se takhle zeptáte i ve snu a dojde vám to :). Také hodně pomáhá, když přes den sledujete hodně detaily, ale to je dost náročné, protože ne každému se chce celý den myslet na to, že má sledovat detaily. Ani mě se to nikdy nepodařilo :D Nebo si můžete na ruku něco nakreslit a přes den se na ni často dívat, pak se třeba kouknete ve snu a hele- ono to tam nebude!

Jak poznám, že je to sen?

Když už se nám teda něco zdá, a najednou nás napadne - co když je to sen? Jak to tedy poznám? Nejjednodušší a nejúčinější je právě ta otázka - je to sen? Mě to většinou hned trkne. Ono když vidíte fialovou kachnu jak jí šestipatrový dort, nebo se ve vaně koupete se svým křečkem, tak vám to dojde okamžitě. Horší jsou situace, kdy je sen natolik živý, že v něm jsou reální lidé, celkem běžné prostředí a děj. Na to potom existují tzv. testy reality.

Nejznámějším a nejčastěji využívaným testem reality je kontrola času nebo textu v knize. Sny jsou velmi nestálé, proto když se podíváte na hodiny, odvrátíte pohled a znovu se podíváte, je čas většinou úplně jiný než předtím. To samé s texty. Ty většinou ani nejdou přečíst, jsou to jen čmáranice nebo nesrozumitelné slátaniny.
Další je už zmíněná technika s pomalovanou rukou - to jsem sice nezkoušela, ale věřím, že to funguje.

Je to sen! Co teď...?

Často se stává (i mně se to stává), že najednou nevíte, CO ve snu dělat. Já většinou začnu létat. Je to sice úžasná, ale dost jednotvárná činnost a většinou se vzbudím, takže z toho nic není. Musíte si přes den promyslet, co byste chtěli dělat, kam byste se chtěli podívat apod. Třeba si to napiště na papír (to jsem nikdy nedělala, většinou se mi nechce, ale vy to zkuste :) :D) a pak už stačí si na to ve snu jenom vzpomenout (což bývá taky problém, protože mám takový pocit (a asi to tak i je), že ve snu máme nějaké omezené myšlení a vzpomínky).

Jak zařídit, aby sen neskončil po 2 sekundách?

Většinou se stává, že jak si uvědomíte, že sníte, vzbudíte se. Což je dost nepříjemné. Mám pár teorií, proč to tak je. Buď je to kvůli tomu, že když si uvědomíme sami sebe, mozek začne více pracovat a díky tomu se vzbudíme, anebo je to kvůli zkreslenému vnímání času (sny většinou trvají jen pár minut, i když nám to připadá mnohem delší) a jak začneme ve snu čas vnímat normálně, tak skončí. Nevím, možná to tak je, možná ne.

Když se tedy chcete ve snu udržet trošku dýl, musíte hlavně něco začít dělat. Jinak sen skončí hned. Taky pomáhá sahat na různé věci (to platí hlavně u astrálního cestování, ale někde jsem četla, že i u lucidních snů) či třít rukama o sebe.

No, a to je asi všechno, co bychom vám k tomu napsaly. Napíšeme ještě druhý díl článku, ve kterém budou mé a Arieniny zážitky. Potom napíšeme něco o astrálním cestování (ale to je opravdu hodně rozsáhlé téma, takže jen nějak stručně, ve zkratce) a druhý díl toho článku budou opět zažitky. Tak se těště :)


PS: Když je něco v tomto článku napsané v 1. os., tak je to většinou Arael, ale článek je za nás obě, protože každá k tomu něco přidala, něco zažila atd., tak jen abyste měli přehled :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gray Gray | 14. září 2016 v 18:48 | Reagovat

Čtení jednoho textu pro kontrolu vícekrát či sledování času během dne se stane zvykem, který potom automaticky začneme dělat i ve snech. Tam nám ale dojde, že nestejný čas či měnící se text není normální... jsou to jednoduché berličky a ani nepotřebují moc velkou disciplínu. Já ráda používala zrcadlo - ve snu je stejně jako v astrálu branou a když se jej dotkneme, nemá pevný povrch ale naopak jím můžeme projít. Takže jsem kdykoliv viděla zrcadlo, dělala jsem na něj otisky prstů :D Skvělá knížka o LD je Brána do věčnosti od Gata. Jinak zajímavá teorie je, že během dne "sníme" kolektivní sen s celou zemí, zatímco ve spánku sníme svůj sen. Z tohoto úhlu pohledu ani tak nejde o to kdy vyloženě spím a kdy ne, spíše jakou mám úroveň bdělosti a to za všech okolností, nejen do zazvonění budíku. ;-) A co se týče času během LD, řekla bych, že je to jen o sebekontrole. Někdy mám plytké LD kdy moje jasnost mysli je tak na 50% ale výjimečně je absolutní. Vezmeme-li v úvahu, že na snové pláni lze létat, měnit zvadlé kytky v čerstvé apod. chronokineze není žádné terno. Jsou tací, co tvrdí, že v jednom snu strávili 10 let... ale osobně jsem se takhle daleko nedostala. ;-)

2 BenyG BenyG | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:28 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

3 VioletWhales VioletWhales | Web | 11. února 2017 v 20:32 | Reagovat

Mám docela často lucidní snění, vlastně už od malička, je to velice zajímavé téma a vždy mě fascinovalo.. fakt je, že pokud mám víc stresu nebo tak, stane se, že tento druh snů se mi často nepodaří, chci říct, že to ještě nezvládám pokaždé... každopádně je zajímavé, že se mnoho motivů v takových snech hodně opakuje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama